Kavlı Söve KaviPol
Standart Eksikliği
Standart Eksikliği
AB’de yapı malzemelerinin yangın sınıflandırması test prosedürlerine yönelik çalışmalar sürüyor (EN 13501-3,4,5 vb.). Sınıflandırma standartları ile ilgili çalışmaların tamamlanmasının ardından bu standartlar TSE tarafından tercüme edilerek Türk Standardı olarak yayımlanacaktır.
 
Malzemelerin yanıcılık sınıflarının yanı sıra; yapı elemanlarının yangına dayanıklılık sürelerinin tespit edilmesi de yangın güvenliği açısından hayati öneme sahiptir. Yangın dayanıklılık süreleri ile ilgili EN 13501-2 standardı ülkemizde TSE tarafından 2006 yılı içerisinde yayımlanacak. Buna karşılık bu sınıflandırma standardının araçları olan deney standartları bir kısmının çalışmaları tamamlanmıştır. AB’de çalışmaları tamamlanan tüm yangın dayanıklılık deneyleri ülkemizde yürürlüktedir. Henüz hazırlanma aşamasında olan standartlar ise çalışmaların tamamlanmasından sonra TSE tarafından Türk Standardı olarak yayımlanacaktır.
 
“Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”; inşaat işlerinde kullanılacak olan yapı malzemeleri ye yapı elemanlarının yangın karşısındaki davranışlarını; DIN 4102 standardına göre değerlendiriyor ye sınırlandırıyor. AB’de oluşturulan yeni standartlar ile yapı malzemelerinin yangın karşısındaki davranışlarını daha detaylı olarak inceleyerek farklı bir sınıflandırma sistemi ortaya koyuyor. Dolayısıyla ülkemizde yürürlükte olan yönetmeliğin, bu yeni standart ye prosedürlere göre yeniden düzenlenmesi gerekiyor.
 
Yangın yalıtımında kullanılan malzemelere birçok ürüne yönelik standartlar henüz Avrupa ve Türkiye’de oluşturulmamıştır.
 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- Ses Yalıtımı İnsanı Verimli Kılar
- Yangın Yalıtımı Mal Kayıplarını Azaltır
- Yangın Yalıtımı Nasıl Yapılır?
- Yangın Yalıtımı İle İlgili Yürürlükteki Standart ve Mevzuatlar
- Yangın Yalıtımı İle İlgili Yürürlükteki Kurallar
- AB İle Uyumluluk
- Su Yalıtımı İle İlgili Yürürlükteki Standartlar ve Mevzuatlar
- Su Yalıtım Malzemeleri
- AB İle Uyumluluk
- Su Yalıtımı İle İlgili Yürürlükteki Kurallar
- Su Yalıtımı Konfor Sağlar
- Standart Eksikliği
- Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?
- Yapısal Su Yalıtımı
- Su Yalıtımı Ekonomiye Katkıda Bulunur
- Yangın Yalıtımı Can Güvenliği Sağlar
- Atermit Tavan İzolasyonu
- Bodrum Garaj İzolasyonu
- Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?
- Ses Yalıtımı Sağlıklı ve Konforlu Ortamlar Sunar
 
 
Pro WEB